Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

1st Annual Kev Watched A Film Awards

Ladies and Gentlemen, welcome to the 1st Annual KevWatchedAFilm Awards – an officially unofficial awards ceremony honoring the best in film in 2017 as according to me, Kevin Levine. For each category I will be nominating 5 contenders (except Best Picture which will have 10) and selecting one victor. Now, at this point in the awards season, I still haven’t seen most of the agreed-upon contenders for awards such as documentaries, foreign films, and short films, so you will not see those categories in here. You are going to see a lot of the traditional awards categories on here such as Best Picture, Actor, Actress, and more. Where’s the fun in that, though? I will also be throwing in a few surprise categories that are more fun and off the beaten path than the traditional categories. It’ll spice things up a little here. Without further ado, here are the nominees and winners of the 1st Annual KevWatchedAFilm Awards!

Best Animated Feature

-Coco

-The Breadwinner

-The LEGO Batman Movie

-Captain Underpants: The First Epic Movie

-Cars 3

And the winner is…Coco!

Best Voice Acting Performance

-Anthony Gonzalez (Coco)

-Will Arnett (The LEGO Batman Movie)

-Saara Chaudry (The Breadwinner)

-Michael Cera (The LEGO Batman Movie)

-Nick Kroll (Captain Underpants: The First Epic Movie)

And the winner is...Will Arnett!

Best Visual Effects

-The Shape of Water

-Blade Runner 2049

-War for the Planet of the Apes

-Star Wars: The Last Jedi

-Dunkirk

And the winner is…War for the Planet of the Apes!

Best Motion Capture Performer

-Andy Serkis (War for the Planet of the Apes & Star Wars: The Last Jedi)

-Javier Botet (The Mummy, Alien: Covenant, & It)

-Terry Notary (War for the Planet of the Apes & Kong: Skull Island)

-Mark Ruffalo (Thor: Ragnarok)

-Steve Zahn (War for the Planet of the Apes)

And the winner is...Andy Serkis!

Movie with the Best Car Chase(s)

-The Fate of the Furious

-Kingsman: The Golden Circle

-Wheelman

-Baby Driver

-Atomic Blonde

And the winner is…Baby Driver!

Best Sound Mixing

-Dunkirk

-Blade Runner 2049

-The Shape of Water

-Star Wars: The Last Jedi

-Baby Driver

And the winner is…Baby Driver!

Best Sound Editing

-Dunkirk

-Blade Runner 2049

-Star Wars: The Last Jedi

-Baby Driver

-War for the Planet of the Apes

And the winner is…Dunkirk!

Best Song

- “Chase Me” (Baby Driver)

- “Proud Corazón” (Coco)

- “A Million Dreams” (The Greatest Showman)

- “Rain On Me” (Emo: The Musical)

- “Remember Me” (Coco)

And the winner is... “A Million Dreams”!

Best Score

-Dunkirk

-The Shape of Water

-Phantom Thread

-Wonderstruck

-Good Time

And the winner is…The Shape of Water!

Best Soundtrack

-Baby Driver

-Guardians of the Galaxy Vol. 2

-Coco

-Patti Cake$

-Call Me by Your Name

And the winner is…Baby Driver!

Best Production Design

-The Shape of Water

-Blade Runner 2049

-Beauty and the Beast

-The Greatest Showman

-The Beguiled

And the winner is…The Shape of Water!

Best Makeup & Hairstyling

-It

-Darkest Hour

-Guardians of the Galaxy Vol. 2

-I, Tonya

-The Greatest Showman

And the winner is…Darkest Hour!

Best Film Editing

-Dunkirk

-The Shape of Water

-Get Out

-Baby Driver

-Blade Runner 2049

And the winner is…Dunkirk!

Best Costume Design

-Phantom Thread

-Beauty and the Beast

-The Greatest Showman

-The Shape of Water

-The Beguiled

And the winner is…Phantom Thread!

Best Cinematography

-Dunkirk

-Blade Runner 2049

-Mudbound

-The Killing of a Sacred Deer

-Columbus

And the winner is…Blade Runner 2049!

Best Original Screenplay

-Get Out

-The Shape of Water

-The Big Sick

-Lady Bird

-The Florida Project

And the winner is…Get Out!

Best Adapted Screenplay

-Call Me by Your Name

-Mudbound

-The Beguiled

-Wonderstruck

-Logan

And the winner is…Mudbound!

Best Breakthrough Acting Performance

-Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)

-Barry Keoghan (The Killing of a Sacred Deer)

-Daniel Kaluuya (Get Out)

-Bria Vinaite (The Florida Project)

-Tiffany Haddish (Girls Trip)

And the winner is…Barry Keoghan!

Best Performance by a Child Actor

-Brooklynn Prince (The Florida Project)

-Millicent Simmonds (Wonderstruck)

-The Losers Club (It)

-Jacob Tremblay (Wonder)

-Levi Miller (Better Watch Out)

And the winner is…Brooklynn Prince!

Best Mainstream Movie Villain of 2017

-Adam Driver (Star Wars: The Last Jedi)

-Bill Skarsgård (It)

-James McAvoy (Split)

-Michael Keaton (Spider-Man: Homecoming)

-Zach Galifianakis (The LEGO Batman Movie)

And the winner is…James McAvoy!

Best Indie Movie Villain of 2017

-Michael Shannon (The Shape of Water)

-Will Poulter (Detroit)

-Barry Keoghan (The Killing of a Sacred Deer)

-Brianna Hildebrand & Alexandra Shipp (Tragedy Girls)

-The Armitage Family (Get Out)

And the winner is…The Armitage Family!

Best Supporting Actor

-Willem Dafoe (The Florida Project)

-Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Michael Shannon (The Shape of Water)

-Armie Hammer (Call Me by Your Name)

-Jason Mitchell (Mudbound)

And the winner is…Willem Dafoe!

Best Supporting Actress

-Octavia Spencer (The Shape of Water)

-Holly Hunter (The Big Sick)

-Mary J. Blige (Mudbound)

-Kirsten Dunst (The Beguiled)

-Laurie Metcalf (Lady Bird)

And the winner is…Holly Hunter!

Best Ensemble Cast with No Award Buzz

-Baby Driver

-mother!

-It

-The Beguiled

-Brigsby Bear

And the winner is…mother!

Best Body of Work by a Film Actor in 2017

-Timothée Chalamet (Lady Bird, Call Me by Your Name, & Hostiles)

-Michael Stuhlbarg (Call Me by Your Name, The Shape of Water, & The Post)

-Lucas Hedges (Lady Bird & Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Caleb Landry Jones (Get Out, The Florida Project, American Made, & Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Colin Farrell (The Killing of a Sacred Deer, The Beguiled, & Roman J. Israel, Esq.)

And the winner is…Michael Stuhlbarg!

Best Body of Work by a Film Actress in 2017

-Nicole Kidman (The Beguiled & The Killing of a Sacred Deer)

-Sally Hawkins (Maudie, The Shape of Water, & Paddington 2)

-Jessica Chastain (The Zookeeper’s Wife & Molly’s Game)

-Margot Robbie (I, Tonya & Goodbye Christopher Robin)

-Michelle Williams (Wonderstruck, The Greatest Showman, & All the Money in the World)

And the winner is…Sally Hawkins!

Best Lead Actor

-Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)

-Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

-Daniel Kaluuya (Get Out)

-Ansel Elgort (Baby Driver)

-Jeremy Renner (Wind River)

And the winner is…Ansel Elgort!

Best Lead Actress

-Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Sally Hawkins (The Shape of Water)

-Jennifer Lawrence (mother!)

-Rooney Mara (A Ghost Story)

-Nicole Kidman (The Beguiled)

And the winner is…Sally Hawkins!

Most WTF Movie of 2017

-The Book of Henry

-Raw

-The Killing of a Sacred Deer

-mother!

-Playground (Plac zabaw)

And the winner is…The Book of Henry!

Worst Picture

-We Are the Flesh

-9/11

-The Emoji Movie

-Wish Upon

-Bright

And the winner is…all of them!

Most Overrated Film with Best Picture Buzz

-Lady Bird

-Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Darkest Hour

-I, Tonya

-The Post

And the winner is…Darkest Hour!

Best Director

-Sean Baker (The Florida Project)

-Edgar Wright (Baby Driver)

-Jordan Peele (Get Out)

-Guillermo del Toro (The Shape of Water)

-David Lowery (A Ghost Story)

And the winner is…Edgar Wright!

Best Picture Almost Everyone Saw on its Opening Weekend

-Star Wars: The Last Jedi

-Beauty and the Beast

-Guardians of the Galaxy Vol. 2

-It

-Thor: Ragnarok

And the winner is…It!

Best Picture Almost Nobody Saw

-Brawl in Cell Block 99

-A Ghost Story

-Wonderstruck

-The Breadwinner

-The Beguiled

And the winner is…Wonderstruck!

Best Picture

-Blade Runner 2049

-Call Me by Your Name

-mother!

-Get Out

-Baby Driver

-The Florida Project

-Wonderstruck

-The Shape of Water

-A Ghost Story

-Wind River

And the winner is…The Florida Project!

#KevWatchedAFilm #awards #awardsseason

©2017 BY KEVWATCHEDAFILM. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM