Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

Kev's 2018 Critics' Choice Film Awards Predictions

Two nights ago, the 75th annual Golden Globe Awards officially kicked off the 2018 awards ceremony season - honoring the best in film in 2017 - and we have several more ceremonies ahead of us including the Screen Actors Guild, Directors Guild, Writers Guild, Producers Guild, BAFTAs, Critics' Choice Awards, and, of course, the Academy Awards. The next ceremony on the schedule is the 23rd annual Critics' Choice Awards taking place this Thursday, January 11, 2018 at 8pm EST. Just as I did with the Golden Globes, where I correctly predicted 7 of the 14 film awards, I will be predicting the Critics' Choice Awards in this article. Hopefully I'll be more successful than I was with the Globes. Here goes nothing!

Like I did in my Globes prediction article, I will be listing all of the nominees for each category, as well as who I predict will win and who I personally think should win.

Best Picture

-The Big Sick

-Call Me by Your Name

-Darkest Hour

-Dunkirk

-The Florida Project

-Get Out

-Lady Bird

-The Post

-The Shape of Water

-Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

What will win: The Shape of Water

What should win: The Florida Project (it's my favorite film of the year, so of course I think it should win!)

Best Director

-Guillermo del Toro (The Shape of Water)

-Greta Gerwig (Lady Bird)

-Luca Guadagnino (Call Me by Your Name)

-Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Christopher Nolan (Dunkirk)

-Jordan Peele (Get Out)

-Steven Spielberg (The Post)

Who will win: Christopher Nolan (Dunkirk)

Who should win: Guillermo del Toro (The Shape of Water)

Best Actor

-Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)

-Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

-James Franco (The Disaster Artist)

-Jake Gyllenhaal (Stronger)

-Tom Hanks (The Post)

-Daniel Kaluuya (Get Out)

-Gary Oldman (Darkest Hour)

Who will win: Gary Oldman (Darkest Hour)

Who should win: Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)

Best Actress

-Jessica Chastain (Molly's Game)

-Sally Hawkins (The Shape of Water)

-Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Margot Robbie (I, Tonya)

-Saoirse Ronan (Lady Bird)

-Meryl Streep (The Post)

Who will win: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Who should win: Sally Hawkins (The Shape of Water)

Best Supporting Actor

-Willem Dafoe (The Florida Project)

-Armie Hammer (Call Me by Your Name)

-Richard Jenkins (The Shape of Water)

-Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

-Patrick Stewart (Logan)

-Michael Stuhlbarg (Call Me by Your Name)

Who will win: Willem Dafoe (The Florida Project)

Who should win: Willem Dafoe (The Florida Project)

Best Supporting Actress

-Mary J. Blige (Mudbound)

-Hong Chau (Downsizing)

-Tiffany Haddish (Girls Trip)

-Holly Hunter (The Big Sick)

-Allison Janney (I, Tonya)

-Laurie Metcalf (Lady Bird)

-Octavia Spencer (The Shape of Water)

Who will win: Laurie Metcalf (Lady Bird)

Who should win: Laurie Metcalf (Lady Bird)

Best Young Actor/Actress

-Mckenna Grace (Gifted)

-Dafne Keen (Logan)

-Brooklynn Prince (The Florida Project)

-Millicent Simmonds (Wonderstruck)

-Jacob Tremblay (Wonder)

Who will win: Brooklynn Prince (The Florida Project)

Who should win: Brooklynn Prince (The Florida Project)

Best Acting Ensemble

-Dunkirk

-Lady Bird

-Mudbound

-The Post

-Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

What will win: The Post

What should win: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Screenplay

-The Shape of Water

-Lady Bird

-The Big Sick

-The Post

-Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Get Out

What will win: Lady Bird

What should win: Get Out

Best Adapted Screenplay

-Call Me by Your Name

-The Disaster Artist

-Mudbound

-Molly's Game

-Wonder

What will win: Call Me by Your Name

What should win: Call Me by Your Name

Best Cinematography

-Blade Runner 2049

-The Shape of Water

-Mudbound

-Call Me by Your Name

-Dunkirk

What will win: Blade Runner 2049

What should win: Blade Runner 2049

Best Production Design

-The Shape of Water

-Murder on the Orient Express

-Dunkirk

-Blade Runner 2049

-Beauty and the Beast

-Phantom Thread

What will win: Blade Runner 2049

What should win: The Shape of Water

Best Editing

-The Post

-Baby Driver

-Dunkirk

-Blade Runner 2049

-The Shape of Water

What will win: Dunkirk

What should win: Baby Driver

Best Costume Design

-Blade Runner 2049

-Phantom Thread

-Beauty and the Beast

-Wonder Woman

-The Shape of Water

What will win: Phantom Thread

What should win: Phantom Thread

Best Hair and Makeup

-Beauty and the Beast

-Darkest Hour

-I, Tonya

-The Shape of Water

-Wonder

What will win: Darkest Hour

What should win: Darkest Hour

Best Visual Effects

-Blade Runner 2049

-Dunkirk

-The Shape of Water

-Thor: Ragnarok

-War for the Planet of the Apes

-Wonder Woman

What will win: War for the Planet of the Apes

What should win: War for the Planet of the Apes

Best Animated Feature

-The Breadwinner

-Coco

-Despicable Me 3

-The LEGO Batman Movie

-Loving Vincent

What will win: Coco

What should win: Coco

Best Action Movie

-Baby Driver

-Logan

-Thor: Ragnarok

-War for the Planet of the Apes

-Wonder Woman

What will win: Logan

What should win: Baby Driver

Best Sci-Fi/Horror Movie

-Blade Runner 2049

-Get Out

-It

-The Shape of Water

What will win: Get Out

What should win: Get Out

Best Comedy

-The Big Sick

-The Disaster Artist

-Girls Trip

-I, Tonya

-Lady Bird

What will win: Lady Bird

What should win: The Big Sick

Best Actor in a Comedy

-Steve Carell (Battle of the Sexes)

-James Franco (The Disaster Artist)

-Chris Hemsworth (Thor: Ragnarok)

-Kumail Nanjiani (The Big Sick)

-Adam Sandler (The Meyerowitz Stories)

Who will win: James Franco (The Disaster Artist)

Who should win: Kumail Nanjiani (The Big Sick)

Best Actress in a Comedy

-Tiffany Haddish (Girls Trip)

-Zoe Kazan (The Big Sick)

-Margot Robbie (I, Tonya)

-Saoirse Ronan (Lady Bird)

-Emma Stone (Battle of the Sexes)

Who will win: Saoirse Ronan (Lady Bird)

Who should win: Saoirse Ronan (Lady Bird)

Best Score

-The Shape of Water

-Phantom Thread

-Darkest Hour

-Blade Runner 2049

-The Post

-Dunkirk

What will win: Dunkirk

What should win: The Shape of Water

Best Song

-"Evermore" (Beauty and the Beast)

-"Mystery of Love" (Call Me by Your Name)

-"Remember Me" (Coco)

-"Stand Up for Something" (Marshall)

-"This is Me" (The Greatest Showman)

What will win: "Remember Me" (Coco)

What should win: "Remember Me" (Coco)

Best Foreign Language Film

-BPM (Beats Per Minute)

-A Fantastic Woman

-First They Killed My Father

-In the Fade

-The Square

-Thelma

What will win: BPM (Beats Per Minute)

What should win: Thelma

If you stuck around this long and read all my predictions, you're awesome! Thanks for reading and check back in on Thursday night or Friday morning to see how accurate (or inaccurate) my predictions were. The 23rd annual Critics' Choice Awards take place on Thursday, January 11, 2018 at 8pm EST!

#awards #criticschoice #awardsseason #TheFloridaProject #theshapeofwater #bladerunner2049 #predictions #indiefilms

©2017 BY KEVWATCHEDAFILM. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM